תחרות ג'ימקאנה הראשונה בישראל

כון, תחרויות ג'ימקאנה כבר היו כאן, גם אימוני ג'ימקאנה ואפילו ימי מסלול מבוססינ ג'ימקאנה – אבל כל אלו התקיימו בשקט, במקומות נוחים פחות ומרוחקים בחלק גדול מהמקרים – רחוק מעיני הצופים – רחוק מעיני העם. היום (שישי) הוא יום היסטורי נוסף לכל הספורט המוטורי הישראלי – היום בו התקיימה תחרות הג'ימקאנה חוקית הראשונה בישראל.

תחרות הג'ימקאנה החוקית הראשונה בישראל | צילום: מיכאל וילנר


תחרות הג'ימקאנה החוקית הראשונה בישראל | צילום: מיכאל וילנר

קצת לפני שנספר לכם מה היה היום בבוקר, נזכיר לכם מה היה כאן בחודשים האחרונים ומה היה מאחורי הקלעים בהכנות לג'ימקאנה החוקית. מאז הקמת הרשות לנהיגה ספורטיבית, שבעזרת וותיקי התחום החלה באישור החוק לספורט מוטורי והתקנות לכל ענף וענף – אנו, הישראלים, זכינו להיות חלק משלל מירוצים ותחרויות - הדור שלנו – הוא דור ההקמה לספורט מוטורי משגשג ועשיר שעוד בוא יבוא.

זה התחיל באירוע הפורמולה הראשון בשנת 2012 – אז התקיימו מרוץ פורמולה רנו, מרוץ קארטינג ומרוץ אופנועים. זה המשיך במירוץ הדראג הראשון (שכלל גם תחרות דריפט) באמצע השנה החולפת – שהוגדר אז כקונספט ורק קהל מצומצם של מתחרים, אנשי צוות וצופים הוזמן וממש לפני חודש ימים התקיים אירוע הפורמולה לשנת 2013וזה כלל הפעם גם מרוץ טורינג-קארס, ג'ימקאנה בסיסית, תחרות דריפט ומרוץ דראג.

לפני כמה חודשים -החלו מספר וותיקים בתחום לעבוד שעות נוספות סביב ענף הג'ימקאנה – הענף שנחשב לעממי ביותר בתחום הספורט המוטורי וכשאנו כותבים עממי – הכוונה היא לענף הפתוח ביותר לכל ספורטאי וספורטאי – כמעט ללא הגבלת רכב, תקציב וספונסרים. בפגישות מסודרות נכתבו התקנות, אושרו על ידי הרשות והניסיון לקיים את תחרות הג'ימקאנה החוקית הראשונה יצא לדרך בעזרת התאחדות נהגי המירוצים IRDA וכן מועדון אוטוספורט (ואיתו מועדוני הרכב: אוטוספורט, ב.מ.וו, PCR, אופל, VAGs ופורד), מועדון טיונר-הוליקס, מועדון PSI, עמותת LTDA שהובילה את השיירה בדרך לתחרות, מועדון הונדה, מועדון אלפא רומיאו, מועדון הרודסטרים, מועדון STI וכן מועדון טופ-קארס.

התאריך נקבע והקשיים היו רבים, מעבר לקושי הכלכלי בהפקת אירוע כזה (שאורגן באופן סודי והוגדר כקונספט ללא קהל), היה גם קושי באיסוף הנהגים שכן לא לכולם יש רישיון לנהיגה ספורטיבית בתוקף ורישיון כלי תחרותי בתוקף וקשיים נוספים כמו איתור מקום ועמידה בשאר התקנות לקיום אירוע ג'ימקאנה – אך אין דבר העומד בפני הרצון – ושכמעט כל מועדוני הרכב בישראל משתפים פעולה – כנראה שגם אין דבר העומד בפני הכוח הגדול שבאחדות. יום שישי, ה- 22.03.2013, הוא היום בו התקיימה תחרות הג'ימקאנה החוקית הראשונה בישראל והיום בו כל חובב רכב באשר הוא יכול בקלות להפוך לספורטאי ומתחרה בענף הכי נגיש בכל העולם.

תחרות הג'ימקאנה החוקית הראשונה בישראל | צילום: מיכאל וילנר
תחרות הג'ימקאנה החוקית הראשונה בישראל | צילום: מיכאל וילנר

ממבט של מתחרה Hide
אחרי אינספור אימונים במנחתים נטושים ובמקומות רחוקים סוף סוף עשינו את זה באופן חוקי, כאן במדינת ישראל, מי היה מאמין. בתור אחד שהיה בפגישות ובהכנות לאירוע אני יכול להעיד שעד אתמול כל זה היה בסימן שאלה אחד גדול, ואו, כמה היינו מפסידים אם זה לא היה קורה. כמעט כל הנהגים מכירים אחד את השני, כל אחד מעודד את חברו, מסביר קווים נכונים ונקודות בלימה, פשוט חוויה. הארגון מדהים, לוחות הזמנים מתוקתקים כאילו כמו שעון שוויצרי, ואנחנו בישראל, ארץ הקומבינה והאיחורים. באופן אישי המרוץ הלך כפי שציפתי, עם צמיגי "פלסטיק" סיניים חסרי אחיזה ("תודה" לבעלים הקודמים) הפולו נאבקה ללא הצלחה באספלט (תירוצים) והוכיחה בפעם המי יודע כמה, את חשיבותם הרבה של הצמיגים. את היום סיימתי איפשהו באמצע הקטגוריה, ולמרות התחרותיות הרבה שבי, היום הזה היה פשוט מדהים ואני כבר סופר את הימים עד לאירוע הבא. אנצל את הבמה ואגיד שאפו לכל הנהגים, המארגנים וכל אחד שנתן יד על מנת שהאירוע הזה יצא אל הפועל. נתראה בפעם הבאה ובואו נקווה שזה יהיה בקרוב.

פיליפ רוזין

האירוע החל בשעה 07:00 בבוקר כאשר ראשוני המשתתפים והמתנדבים מהעמותות השונות הגיעו מוקדם על מנת לסדר את המסלול, הגדרות, סרטי הסימון והעמדות השונות. לקראת השעה 8 הגיעו כבר רוב המתחרים שניגשו לעמדת ההרשמה בה קיבלו תגי נהג ומדבקות ממוספרות לרכבים. סדר ההזנקה נקבע מראש כאשר הנהג הראשון קיבל את הספרה 1 וכן הלאה, מה שהקל מאוד על הסדר והארגון שהיו מופתיים. התחרות התחלקה לארבע קטגוריות כנהוג בג'ימקאנה: הנעה קדמית, הנעה אחורית, הנעה כפולה וקטגוריה פתוחה שכללה רכבים עם צמיגים מיועדי מסלול.

בקטגורית ההנעה הקדמית השתתפו: נדב ירון (אלפא מיטו), ניר ירון (אלפא מיטו), ניר מי פז (306XSI), גלעד קפוליס (306XSI), חיים בלגיל (106 ראלי), יואל כהן (106XSI), מיכאל קרבצקי (פונטו HGT), מיכאל רשקובן (איביזה 20VT), משה ריימונד (איביזה קופרה), פיליפ רוזין (פולו GTI), אורון סורונו (מגאן RS CUP), אסף ליפובסקי (לאון TFSI) ומיכאל ברוורמן (לאון TFSI).

בקטגורית ההנעה האחורית השתתפו: אליסף מיוסט (Z370), פיליפ סאסי (ב.מ.וו Z3), מיכאל שניצר (S2000), שרון ספיבק (MX5), שלומי אושרי (S2000), ג'קי נתן (Z350), שלומי שביב (ב.מ.וו M1), אריה זילברמן (ב.מ.וו 135i), יושי אויקוה (ב.מ.וו 135i), לאון טאובס (S2000), קובי שקורי (Z4 M) וגנאדי סורוצ'אן (S2000).

בקטגורית ההנעה הכפולה 4X4 השתתפו: יבגני בוקין (EVO 8), שירן ששון (STI B3), שגיא דיין (EVO 9), אורי קויומגינסקי (EVO 9), אלכס בובילב (STI) וגיא אמודי (ניסאן GTR).

בקטגוריה הפתוחה השתתפו: שחר תמם (פונטו HGT), עודד שגיב (ב.מ.וו Z3), מוטי נתן (Z370), חן שטבינסקי (WRX) וקובי כהן (WRX).

תחרות הג'ימקאנה החוקית הראשונה בישראל | צילום: מיכאל וילנר
תחרות הג'ימקאנה החוקית הראשונה בישראל | צילום: מיכאל וילנר

לאחר תחרות ארוכה ומהנה שהתנהלה בקצב מצוין ללא הפסקות ועיקובים, המנצחים בקטגוריות השונות הם:

מנצחים הנעה קדמית: במקום הראשון סיים נדב ירון באלפא רומיאו מיטו, עם זמן של 49.99 שניות. במקום השני סיים מיכאל רשקובן באיביזה 20VT עם זמן של 50.79 שניות, ובמקום השלישי סיים חיים בלגיל בפיג'ו 106 ראלי עם זמן של 51.41.

מנצחים הנעה אחורית: במקום הראשון סיים שרון ספיבק במאזדה MX5 עם הזמן הכולל המהיר ביותר של היום שעמד על 47.24 שניות. במקום השני סיים שלומי שביב ב-ב.מ.וו M1 שלו עם זמן של 47.28 שניות, ובמקום השלישי סיים לאון טאובס בהונדה S2000 של מיכאל שניצר עם זמן של 48.09 שניות.

מנצחים הנעה כפולה: במקום הראשון סיים גיא אמודי בניסאן GTR עם זמן של 48.98 שניות, במקום השני אלכס בובילב באימפרזה STI עם זמן של 50.16 שניות, ובמקום הלשישי סיים שירן ששון באימפרזה STI B3 שלו עם זמן של 50.28 שניות.

מנצחים קטגוריה פתוחה: במקום הראשון סיים מוטי נתן ב- Z370 שלו עם זמן של 47.76 שניות, במקום השני סיים קובי כהן באימפרזה WRX עם זמן של 48.84 שניות ובמקום השלישי סיים חן שטבינסקי על אותה WRX, עם זמן של 49.11 שניות
.

חוויה אישית: קורס נהיגה עם קובי רייסינג
דיקלה ינקילביץ מספרת על החוויה
 

Comments

No comments made yet. Be the first to submit a comment
Already Registered? Login Here
Guest
שבת, 25 מרס 2023